Napisz do nas!    Przyjdź do nas!


OFERTA
ZESTAWY
CIEKAWOSTKI
DOWNLOAD
Nieprawidłowe ikony na pulpicie:
Zdarza się, że po instalacji jakiegoś programu lub podczas zwykłej pracy przy komputerze, ikony pulpitu zaczynają przybierać dziwny wygląd. Mogą na przykład wyglądać jak tło poprzednio otwieranego folderu/aplikacji lub jak ikona nieznanego pliku.
Aby temu zaradzić, musimy wymusić odświeżenie ikon przez system. W tym celu należy usunąć plik o nazwie IconCache.db z katalogu C:\Documents and Settings\Nazwa_Użytkownika\Ustawienia lokalne\ Dane aplikacji. Plik ten jest ukryty, zatem do jego zlokalizowania musimy włączyć pokazywanie ukrytych plików i folderów (Narzędzia =>Opcje folderów => Widok). Po skasowaniu pliku restartujemy komputer.


Co należy zrobić w przypadku wystąpienia oznak infekcji?
Jeżeli komputer zachowuje się w nieprzewidywalny sposób:
"    Nie należy wpadać w panikę! W ten sposób można uniknąć utraty ważnych informacji przechowywanych w komputerze oraz niepotrzebnego stresu.
"    Należy odłączyć komputer od Internetu.
"    Jeśli komputer podłączony jest do sieci lokalnej, należy ją odłączyć.
"    Jeśli nie można uruchomić komputera z dysku twardego (błąd przy starcie), należy spróbować uruchomić system w trybie awaryjnym lub przy użyciu dysku startowego systemu Windows.
"    Przed podjęciem jakiejkolwiek czynności należy skopiować wszystkie ważne dane na dysk zewnętrzny (dyskietkę, płytkę CD, pamięć flash itd.).
"    Należy zainstalować program antywirusowy, jeśli nie jest on jeszcze obecny w systemie.
"    Należy pobrać najnowsze uaktualnienia antywirusowych baz danych. W miarę możliwości nie należy pobierać baz przy użyciu zainfekowanego komputera, lecz skorzystać z komputera znajomego lub znajdującego się w biurze, kawiarence internetowej itp. Jest to istotne, ponieważ jeżeli zainfekowany komputer jest podłączony do Internetu, wirus może wysłać ważne dane osobom trzecim lub próbować wysłać się pod wszystkie adresy zawarte w książce adresowej. Uaktualnienia programu antywirusowego można otrzymać na płycie CD-ROM od producenta oprogramowania antywirusowego lub autoryzowanego dystrybutora.
"    Należy wykonać pełne skanowanie systemu.


Wirtualny dysk :
Często przenosisz dane? Nie chcesz wydawać pieniędzy na pendriva? Nie masz gdzie schować płyty cd-rw z Twoimi plikami? Teraz to już nie jest problem. Wystarczy, że założysz sobie internetowy dysk. Za pomocą dowolnego komputera z dostępem do internetu masz łatwy dostęp do swoich danych gdziekolwiek się znajdujesz. Wprawdzie większość usług tego typu jest płatna, jednak możesz założyć darmowy dysk o pojemności 20Mb możesz go założyć tutaj : www.edysk.pl


Jak wstawić do Właściwości ikony Mój komputer swoje zdjęcie i trochę tekstu?
Obrazek pojawi się pod napisem Wyprodukowany i obsługiwany przez, a tekst będzie widoczny obok po prawej oraz pod przyciskiem Informacje pomocy technicznej. Obrazek powinien mieć nazwę oemlogo.bmp, mieć wymiary 200x150 pikseli w 256 kolorach. Ważne jest, że wszystkie białe elementy będą później niewidoczne (przezroczyste).
Tekst zrobicie sobie sami, korzystając z gotowego wzorca znajdującego się razem z przykładowym obrazkiem tutaj. Oba pliki należy umieścić w katalogu \Windows\System\.


Gdzie znajdują się obrazki pojawiające się przy starcie i zamykaniu Win 98?
Obraz pojawiający się przy starcie systemu kryje się w pliku logo.sys w katalogu głównym. Widoczek domyślnie pojawiający się pod postacią "Poczekaj na zamknięcie systemu..." siedzi w pliku logow.sys w katalogu Windy. Ostatni obraz siedzi w pliku logos.sys tamże. Jeżeli chcesz zamienić te pliki, rób to Śmiało, ale pamiętaj, że obraz, który chcesz wstawić, powinien być wielkości 320x400 pikseli, zapisany jako mapa bitowa (*.bmp) w 256 kolorach. Potem tylko zmieniasz rozszerzenie na *.sys i gotowe.


Wirusy komputerowe
MKS_vir, najpopularniejszy program antywirusowy w Polsce; wersja do skorzystania przez WWW.Wirusy.pl Programy Antywirusowe - darmowe, sharewarowe, wersje demonstracyjne.
Antivirus Software - przewodnik z About.com.
Sophos - wersja próbna, dobry program.
Programy antywirusowe znanych firm, wersje próbne.
Symantec Norton Antivirus - wersja próbna, pewna firma, strona PL.
Dr Solomon's computer virus info, alerts and software.
Protector Plus - wersja próbna.
Wirusy w makropoleceniach dokumentów MS Word! Są to obecnie najbardziej rozpowszechnione wirusy - należy wyłaczyć automatyczne wykonywanie makropoleceń w Wordzie. Zwykłe pliki tekstowe nie powinny wywoływać makropoleceń.
Wirusy w załącznikach do poczty komputerowej - nie uruchamiać nieznanych programów przyczepionych do listów!


Ogonki w MS Windows
No i stało się - mimo wielu starań i nacisków Microsoft pozostał przy własnym standardzie kodowania polskich znaków. W sporej części pokrywa się on z ISO-8859-2, jednakże kilka literek - ą,ś,ź i ich "duże" odpowiedniki - ma przyznane inne kody. O ile w samym systemie problem ten nie jest uciążliwy - wszak system kodowania nie jest dla użytkownika czymś istotnym, o tyle na styku Unix - Windows powstał spory problem. Na szczęście powstało sporo rozwiązań łagodzących ów konflikt:

?  Strony WWW.
Absolutna większość przeglądarek potrafi wyświetlić poprawnie ogonki zakodowane w obu standardach, o ile w nagłówku strony ma informację, jakiego kodowania użyto. Nagłówek ten wygląda najczęściej tak:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-2">
Większość programów wspomagających tworzenie stron WWW (tzw. edytory html) pozwala wybrać użytkownikowi, w którym standardzie strony mają być zakodowanie i automagicznie przekodowują pisane teksty.

?  Poczta elektroniczna.
Podobnie, jak w przypadku przeglądarek, spora część programów pocztowych wyświetla poprawnie polskie literki niezależnie od kodowania, a także pozwala wybrać ISO-8859-2 jako standard kodowania w pisanych listach. Należy też pamiętać, aby przekonać program do wyświetlania i pisania listów fontem zawierającym polskie znaki.

?  Praca terminalowa.
Tu do niedawna był największy problem. Próbowano go rozwiązać tworząc specjalne fonty z literkami kodowanymi w ISO-8859-2 oraz analogiczne mapy klawiatury. Rozwiązania te działają, zdecydowanie jednak nie można ich określić eleganckimi. Przełomem stało się powstanie Putty SSH - wygodnego programu terminala, wspierającego protokoły telnet i ssh, przekodowywującego standard Windows na ISO-8859-2 w locie. Putty jest oprogramowaniem darmowym, można je ściągnąć z http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/. Kopię można też ściągnąć z serwera AGH: http://www.agh.edu.pl/putty. Brawa dla twórcy, Simona Tathama!

?  Konwertowanie tekstu.
Jeżeli zdarzy się jednak potrzeba przekonwertowania tekstu z jednego standardu na drugi, można posłużyć się konwerterami.

?  Układ klawiatury.
Czasami - zwłaszcza w przypadku laptopów - klasyczne mapy klawiatury nie wystarczają do wygodnego wprowadzania polskich znaków (gdy Microsoft wprowadził dodatkowe MS-klawisze w okolicy spacji, okazało się, że często brakuje miejsca na prawy Alt, który w związku z tym stawał się mikroskopijny, umieszczony w bardzo dziwnym miejscu, a czasami po prostu znikał z klawiatury). Rozwiązaniem w tym przypadku może być narzędzie udostępnione przez Microsoft, pozwalające na tworzenie własnych, zupełnie dowolnych map klawiatury - The Microsoft Keyboard Layout Creator . Działa niestety tylko w nowszych wersjach Windows, posiadaczom Win98/ME/NT pozostają rozwiązania proponowane przez EuroFont.
________________________________________
Ogonki w niepolskich wersjach MS Windows
W dowolnych wersjach Windows zwykle jest dostępna możliwość włączenia polskiej klawiatury programisty, czasami wymaga to doinstalowania dodatkowych modułów systemu. Gorzej jest z wyświetlaniem polskich znaków - w niektórych wersjach językowych w dostarczonych fontach systemowych po prostu nie ma polskich literek. Rozwiązanie jest jednak bardzo proste - wystarczy takowe fonty skopiować z polskiej wersji Windows. Fonty te można znaleźć w podkatalogu fonts gównego katalogu Windows.


Brak CD - romu w Windows        
Jeżeli mimo tego, że posiadasz zainstalowany w komputerze napęd CD-ROM, w Windows go nie widać, bardzo możliwe, że włączony jest dla napędu CD tryb DMA, a napęd go nie obsługuje. Aby go wyłączyć przejdź do Menedżera urządzeń, wybierz CD-ROM, nazwę napędu, a następnie kliknij Właściwości. W oknie właściwości wyłącz opcję DMA.


Więcej kolorów w Eksploratorze        
Prawda, że każdemu może po pewnym czasie znudzić się wygląd Eksploratora? A może by tak na przykład zmienić kolor wyświetlania drzewka katalogów?
1. Uruchom edytor rejestru Regedit (wpisując "regedit" po wywołaniu z menu Start opcji "Uruchom").
2. Uruchom wyszukiwanie (klawisze Ctrl-F lub opcja "Znajdź..." z menu "Edycja") i wprowadź słowo "Graytext" (bez cudzysłowów).
3. Jako wartość Graytext domyślnie wpisany jest ciąg 128 128 128. S± to trzy wartości podstawowych składników barwy - kolejno czerwonej, zielonej i niebieskiej - w przedziale od 0 do 255. Im większa wartość dla danego koloru podstawowego, tym większe jego nasycenie. Modyfikując je uzyskamy zmianę barwy. Na przykład 255 0 0 to pełna czerwień.
4. Następnie zatwierdź nowe wartości i uruchom ponownie Windows.


Udostępnianie folderów w sieci lokalnej znajomym
Udostępniając folder w sieci lokalnej, w rubryce "Nazwa udziału" wpisz nazwę pod jaką będzie widoczny zasób stawiając na końcu znak dolara. Tylko osoby znające ścieżkę do tego zasobu będą mogłyby skorzystać z umieszczonych tam danych, dla reszty folder będzie niewidoczny.


Jak zmusić Windowsa do innego przyporządkowania liter dyskom twardym?
Klasyczny przypadek polega na tym, że masz jednego twardziela w kieszeni i po jego włożeniu litery dysków przeskakują o jedną albo kilka, co burzy niektóre ustawienia. Rozwiązania są dwa. Po pierwsze, wyłączasz w BIOSie wykrywanie dysków twardych na kontrolerze, do którego chcesz przyłączyć kieszeń. Na różne BIOSy różnie to działa. Teoretycznie powinno się to skończyć niewykryciem dysku jako dysku twardego przez BIOS, a co za tym idzie przyporządkowanie litery następnej po wszystkich partycjach dysku zamontowanego na stałe w komputerze i CD-ROMie. Druga metoda to utworzenie na dysku wyjmowanym extended, a nie primary.


Dodatkowe narzędzie konfiguracyjne w Windows XP.
Dodatkowe narzędzie konfiguracyjne w Windows XP, pozwalające w prosty sposób włączać i wyłączać funkcje dostępne w systemie? Jeżeli masz ochotę zablokować dostęp do jakiś funkcji np. w Menu START, to nie musisz sięgać po edytor rejestru.
Windows XP, na wbudowane narzędzie określające Zasady grupy, - czyli uprawnienia w dostępnie do funkcji systemu dla użytkowników.
Aby uruchomić narzędzie konfiguracyjne otwórz Menu START > Uruchom i wpisz:
gpedit.msc
W okienku, które się pojawi masz do dyspozycji całą gamę różnych opcji konfiguracyjnych. Każda opcja jest dokładnie opisana, więc nie będzie problemu z poprawnym używaniem tego narzędzia.


Jak w Windows XP włączyć opcję umożliwiającą automatyczne wyłączanie komputera po zamknięciu systemu?
W tym celu uruchom edytor Rejestru - przejdź do menu Start | Uruchom, wpisz regedit.exe i wciśnij [Enter]. Następnie odszukaj poniższy klucz:

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop i zmień wartość
 PowerOffActive z '0' na '1'.


Windows XP gdzie można zmieniać ustawienia dotyczące kolorów
Gdzie w Windows XP można zmieniać ustawienia dotyczące kolorów np. podświetlenia zaznaczonego pliku? Jak zwykle takich głębokich ustawień dokonuje się w rejestrze systemu. Uruchamiamy go więc i przechodzimy do ścieżki:
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Colors
Znajdziemy tu sporo różnych wartości - ich nazwy podpowiadają, do czego służą, - czyli kolor jakiego elementu określają. Kolory zapisane są jako ciągi cyfr np. 0 0 0 oznacza kolor czarny (składowe RGB - czyli Czerwony, Zielony, Niebieski). Wg tego schematu można pobawić się ustawieniami kolorów dla naszego Windowsa.

Formatowanie, usuwanie, tworzenie partycji dyskowej w XP.
Formatowanie, usuwanie, tworzenie partycji dyskowej w sytuacji awaryjnej, przy użyciu płyty instalacyjnej Windows XP? Ponieważ często pada to pytanie - jak zarządzać dyskami podczas awarii Windowsa np. utworzyć czy skasować daną partycję, warto wiedzieć o istnieniu narzędzia Diskpart.
Jest ono dostępne po uruchomieniu komputera z płyty instalacyjnej Windows XP w trybie Konsoli Odzyskiwania. Kiedy odpalimy komputer (i wcześniej mamy ustawiony BIOS na startowanie programów instalacyjnych z płyty CD), to w czasie zapytania co instalator ma dalej robić, wciskamy klawisz z literką R.
Teraz wpisujemy w wiersz poleceń:
Diskpart.exe
Po uruchomieniu się narzędzia możemy przystąpić do zarządzania naszymi dyskami. Uwaga! Partycje formatujemy poza programem diskpart.exe - używając w wierszu poleceń komendy:
Format d:
Gdzie d: to oznaczenie dysku do sformatowania.


Could Not Load OpenGL Subsystem - gdzie tkwi błąd?
W systemie Windows XP podczas uruchamiania gry wyskakuje komunikat: Could Not Load OpenGL Subsystem - gdzie tkwi błąd? Po prostu w systemie brakuje zainstalowanych sterowników dla obsługi OpenGL. Są do dodatkowe programy tworzone przez producentów kart graficznych i bez których nie ruszy spora ilość gier.
Przykładowo, gdy posiadasz kartę producenta NVIDIA to zalecam udanie się pod adres www.nvidia.com i pobranie sterowników OpenGl (zwykle oznaczonych w całym pakiecie nazwanym jako Detonator). Po instalacji tych sterowników, problem z uruchomieniem gry powinien zostać rozwiązany.


Zmiana napisu Microsoft Internet Explorer" w przeglądarce
Schemat napisu umieszczonego na pasku tytułowym przeglądarki jest zawsze taki sam: tytuł strony + napis "Microsoft Internet Explorer". Aby to zmienić postępuj następująco:
Uruchom Edytor Rejestru ("regedit") Odszukaj klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE -> SOFTWARE -> Microsoft -> Internet Explorer -> Main

Zaznaczamy myszką klucz "Main" i z menu u góry wybieramy
Edycja -> Nowy -> Wartość ciągu
Po prawej stronie Edytora Rejestru pojawi się nowa wartość. Zmieniamy jej nazwę na
Window Title
Nowo wprowadzoną wartość klikamy dwukrotnie myszką, przechodząc w ten sposób do jej edycji. W oknie wpisujemy dowolny zwrot, będzie się on pojawiał zamiast wspominanego już napisu "Microsoft Internet Explorer".


Samoczynny restart komputera:
Główną przyczyną restartowania się komputera są zazwyczaj konflikty sprzętu bądź oprogramowania. Aby móc zdiagnozować przyczynę restartów trzeba najpierw wyłączyć opcję samoczynnego restartu po wystąpieniu błędu krytycznego. W tym celu należy:
"    Kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę Mój Komputer
"    Wybrać "właściwości"
"    Na zakładce "Zaawansowane", w sekcji "Uruchamianie i odzyskiwanie" kliknąć na "ustawienia"
"    Odznaczyć opcję "Automatycznie uruchom ponownie"
"    Zatwierdzić zmiany.
Po wykonaniu tej operacji będzie można zobaczyć, co jest przyczyną błędu (w trakcie jego wystąpienia). Najczęściej (o ile nic nie grzebaliśmy przy sprzęcie) są nią sterowniki, lub konkretna aplikacja. Należy wtedy zaopatrzyć się w sterowniki z certyfikatem WHQL. Tak naprawdę przyczyn może być wiele, dlatego ważne jest, aby zanotować kod błędu STOP. Można go potem np. wpisać do wyszukiwarki, aby znaleźć rozwiązanie problemu.